Inlay a Onlay - viac ako len kozmetická stomatológia

Kozmetický zubár v týchto dňoch nevykonáva len ošetrenie, ktoré vám pomôže vyzerat lepšie, ale tiež pomôcť vašim zubom lepšie fungovať a dlhšie trvať. Zatiaľ čo väčšina kozmetických procedúr na vašich zuboch slúži predovšetkým na estetické účely, niektoré z nich sú efektívne riešenia vážnejších zubných problémov. Jedným z nich je procedúra inlay a onlay.

Inlay a onlay sú riešením na opravu zubov, ktoré sú rozpadnuté alebo poškodené. Náplň sa nazýva inlay, ak je umiestnená v strede zuba. Onlay, na druhej strane, je plnenie, ktoré je vyrobené pre čiastočné alebo úplné pokrytie povrchu zubov. Zvyčajne sa to robí na mieste tradičných zubných výplní, ktoré sa vyrábajú lisovaním výplní priamo do úst počas vašej zubnej návštevy. Inleje a onlayy sa vytvárajú nepriamo - výplne sa vyrábajú v laboratóriu pred ich namontovaním a spojením s poškodenými zubami. Preto sú na niektorých klinikách označované aj ako nepriame výplne.

Celý postup sa zvyčajne ukončí počas dvoch návštev na klinike. Počas prvej návštevy kozmetický zubár pripraví poškodené zuby. Vytvorí dojem o vašich zuboch a forma bude odvezená do laboratória, kde sa uskutočnia vložky alebo onlayy. Porcelán je najlepšie vyzerajúci nepriamy výplň a často sa používa na poškodenie zubov, ktoré sú viditeľné pri rozhovore alebo úsmeve. Živica je ďalší výplňový materiál, ktorý si môžete vybrať. Nemusí to vyzerať tak dobre ako porcelán, ale funguje to lepšie pre tých, ktorí majú zvyk na brúsenie zubov alebo nesprávne uhryznuté.

Dočasná inlay alebo onlay môže byť umiestnená, zatiaľ čo posledné sú vykonané. Pri druhej návšteve sa odstráni dočasný materiál a vložky z porcelánu alebo živice sa spoja.

Existujú rôzne dôvody, prečo zubný odborník odporúča vložky a inlayy. Tento postup funguje dobre, keď máte minimálny až stredný zubný kaz a chcete alternatívu pre plné pokrytie zubných koruniek. V tomto prípade nepriame výplne robia dobrú prácu pri zachovaní zdravých častí vášho zuba. Pomáhajú vašim dobrým zubom trvať dlhšie.

Vložky môžu zuby vytlačiť baktérie. Dôrazne sa odporúčajú v týchto dňoch, keď máte dutinu medzi zubami. Uprednostnili ste ich ako tradičné výplne, pretože sa dajú ľahšie čistiť. Navyše, inlay a onlay neinformujú v priebehu času ako bežné výplne.

V porovnaní so zubnými korunkami a inými plnoplošnými výplňami sú inlayy prispôsobené na všetkých okrajoch a vyžadujú minimálnu prípravu.

Inlayy a onlayy, najmä s využitím najnovších technológií v zubnom lekárstve, môžu oživiť vaše zničené zuby a dokonca pomôcť tomu, aby sa stali silnejšími. Ak si myslíte, že máte poškodené zuby, ktoré je potrebné opraviť, navštívte kozmetického zubného lekára a opýtajte sa, či máte nepriame výplne.

stomatologicke potreby